لالیک

نمایش دادن همه 11 نتیجه

شیشه مکعب مربع مشکی شبیه جوهر دان، با درب چوبی خاص از جنس درخت wenge، محتویِ رایحه چوبی و تلخ آروماتیک، بویی که هیچگاه از مد نمی افتد و علاوه بر شامه، روح و جان هر انسانی را نوازش میدهد.

این تعریفی از یک داروی کمیاب یا ماده شیمیایی نایاب که در علم کیمیا به کار می رود نیست. اگر فردی باشید که فقط کمی با فضای عطر و ادکلن آشناست، نام لالیک بلک، لالیک مشکی یا انکر نویر (جوهر سیاه) برای شما تداعی خواهد شد. این ادکلن و رایحه آن آنقدر مشهور و جذاب است که کوچکترین اشاره ای به ویژگی های آن توسط هر فردی، فورا مخاطب را به هدف می رساند.

این موضوع در خصوص خیلی از محصولات این برند صدق می کند و به راحتی و حتی گاهی با چشم و بینی بسته هم می توان محصولات این برند را تشخیص داد. اما این جذابیت در عین سادگی، از کجا نشات می گیرد، برای یافتن این موضوع می خواهیم کمی از پیشینه لالیک برایتان بگوییم.
داستان لالیک از کجا شروع شد؟
قصه از یک روستای کوچک در فرانسه از سال 1860 میلادی آغاز می شود جاییکه رنه لالیک ( René Lalique ) در آن بدنیا آمد، اوایل دهه دوم زندگی پدر خود را از دست داد و از همان زمان کارآموزی در رشته طلا سازی را نزد Louis Aucoc  در پاریس آغاز کرد وهمزمان در مدرسه هنرهای دکوراتیو با شرکت در کلاسهای شبانه ادامه تحصیل داد.

رنه، دو سال در طلاسازی کار کرد و پس از آن در سال 1876 برای ادامه تحصیل در کالج هنری سیدنهام (Sydenham) لندن به انگلستان مهاجرت کرد و در رشته گرافیک آموزش دید. لالیک بعد از دو سال به فرانسه بازگشت و  به عنوان یک طراح آزاد برای جواهر سازان معروف فرانسوی، طراحی قطعات جواهر انجام داد تا سال 1885 که کارگاه خود را در محله گلین پاریس افتتاح کرد.

در آن زمان جذابیت طلا و جواهرات بر سنگهای قیمتی بکار رفته در آن تاکید داشت و  طراحی از اهمیت زیادی برخوردار نبود. اما لالیک، طرح جواهرات را با الهام از طبیعت به گونه ای تغییر داد که به موجودات جاندار شباهت داشتند و بدین صورت انقلابی در طراحی جواهرات بوجود آورد تا اینکه در همین سال یعنی سال 1885 و در سن 25 سالگی موفق به تاسیس برند خود – – LALIQUE شد و طی 5 سال به سرعت پله های ترقی را پیمود و به یکی از برترین طراحان جواهر در فرانسه تبدیل شد.

رنه لالیک در سال 1905 فروشگاه جواهرات خود را نیز در محله وندوم افتتاح کرد و در آن علاوه بر جواهرات ، شیشه های تولیدی خود را نیز به نمایش می گذاشت.

این مغازه نزدیک به مغازه عطر ساز معروف فرانسوی، فرانسویس کوتی – François Coty –  بود. به پیشنهاد کوتی ، لالیک شروع به تولید شیشه عطر کرد. در آن زمان ها عطر در شیشه های کوچک ساده به فروش می رسید از این رو مشتری ها می بایست ظرف عطر را به صورت جداگانه خریداری می کردند. این همکاری تا سالها بعد همچنان ادامه داشت و منجر به شکل گیری ایده تولید عطر توسط لالیک شد. در طول دهه های 1920 و 1930 لالیک از معروف ترین شیشه سازان جهان بود .

رنه در سال 1931 اولین عطر را با برند خود یعنی لالیک تولید و عرضه کرد. تلفیق بسیار جذابی از رایحه خوش و شیشه عطر زیبا که دومی تخصص ذاتی او بود.

موفقیت های رنه لالیک ادامه داشت و ابداع بطری های عطر، گلدان، جواهرات، لوستر، ساعت دیواری و در اواخر عمر آرم تزئینی روی درب موتور اتومبیل از جمله بنز و  فورداو را به شهرت جهانی رسانده بود  تا اینکه در سال 1945  و در اوج شهرت چهره در نقاب خاک کشید.

پس از او پسرش مارک اداره شرکت را برعهده گرفت . تحولی که در زمان مارک اتفاق افتاد تبدیل تولید شیشه به خط تولید کریستال بود.

در همان زمان ها ماری کلود لالیک – Marie-Claude Lalique  –  نوه رنه، که او هم یک شیشه ساز بود تصمیم گرفت با احیای سنت پدر بزرگش در ارائه عطر در ظروف زیبا، خط تولید عطر خودش را راه اندازی کند. در این سال ها عطر و ادکلن های لالیک به صورت آمیزه ای از هنر و عطر سازی در آمد و عطرهای سلطنتی و لاکچری لالیک در قالب شیشه های تراشکاری شده و مجسمه به صورت محدود در بطری های پیکر تراشی شده با همکاری کمپانی عطر و ادکلن سازی Art & Fragrance  تولید و عرضه شدند.

در سال 1997 و با مرگ مارک لالیک کنترل شرکت به طور کامل به ماری کلود  رسید و موفقیت های پدربزرگ و پدر را ادامه داد تا جاییکه شاهکار انکر نویر در سال 2006  و در زمان مدیریت او   به جهان عرضه شد.

در سال 2008  گروه Art & Fragrance سوئیس با مدیریت Silvio Denz لالیک رویایی را با هدف جهانی کردن آن و افزایش تولید شیشه های کریستالی بدست آورد و به شاهکارهای لالیک افزود که از جمله آن می توان به تولید و عرضه ادکلن زنانه لالیک لامور در سال 2013 اشاره کرد. این رایحه که با الهام از فرهنگ و هنر ژاپن طراحی شده نیز بی شک یکی از شاهکارهای لالیک است.

امروز ادکلن های لالیک جزو پرطرفدارترین و پرفروش ترین ادکلن های جهان هستند و شاهکار انکر نویر آن سال هاست که جزو ده ادکلن برتر جهان قرار دارد.

اطلاعات بیشتر ...